Według przeprowadzonego badania przez Capgemini Research Insititute, analitycy od cyberbezpieczeństwa, mają co raz większe problemy z skutecznym monitorowaniem ilości, szybkości oraz różnorodności danych przesyłanych przez zapory sieciowe.
Dotychczasowe rozwiązania cyberbezpieczeństwa oparte na sygnaturach nie są w stanie zapewnić wymaganej wydajności monitorowania.
56% z ankietowanych firm potwierdziło, iż analitycy są przytłoczeni ilością odnotowanych zagrożeń a 23% organizacji nie jest w stanie rzetelnie zbadać wszystkich odnotowanych incydentów.
Ma to więc kluczowe znaczenie dla funkcjonowania danej firmy. W przypadku gdy specjaliści nie będą w stanie monitorować anomalii, istnieje prawdopodobieństwo występowania większej ilości incydentów oraz dalszych naruszeń.
Wyraźnie wzrosła również liczba cyberataków, które wymagają natychmiastowej interwencji oraz ataków które bardzo szybko mogą rozprzestrzenić się w sieci całej organizacji (typu ransomware).
Według badania, 43% kadry zarządzającej odnotowało ataki zautomatyzowane. Ponadto, odnotowano średni wzrost liczby takiego ataku o 15% (między 2017 a 2022 rokiem).
W takim środowisku, firmy rozumieją jak ważne jest zabezpieczenie przed cyber atakami. 69% ankietowanych organizacji uważa, że nie będą w stanie zidentyfikować krytycznych zagrożeń bez sztucznej inteligencji.
Sztuczna inteligencja w dziedzinie bezpieczeństwa.
Sztuczna inteligencja w dziedzinie bezpieczeństwa obejmuje:
- Analizowanie dużej ilości danych w celu wykrywania wzorców i anomalii w infrastrukturze danej organizacji,
- Wykrywanie ataków sieciowych infekcji z złośliwym oprogramowaniem,
- Prognozowanie przyszłych zagrożeń,
- Automatyzacja oraz wdrażanie nowych zasad i protokołów bezpieczeństwa przez zagrożeniami typu (spoofing, phising).
Współczesne firmy potrzebują stałego monitoringu aktywności podejmowanych na firmowych stacjach roboczych. Tego typu kontrola pozwala na identyfikowanie nowych zagrożeń czy ryzykownych zachowań pracowników.
System ESET Enterprise Inspector, który wdrażamy u naszych klientów służy do identyfikacji nietypowych zachowań i naruszeń bezpieczeństwa firmowej sieci. Rozwiązanie to pozwala reagować na zdarzenia, oceniać ich ryzyko a także przejmować działania zaradcze. System ten wyróżnia przede wszystkim zaawansowaną analizą przetwarzanych danych, na zasadzie reputacji plików oraz róznych zachowań w sieci.
Taka kontrola pozwala na błyskawiczne identyfikowanie nowych zagrożeń, niechcianych aplikacji, czy ryzykownych zachowań pracowników, mogących negatywnie wpłynąć na zysk czy reputację przedsiębiorstwa.
System Eset Enterprise Inspector gwarantuje dogłębne wykrywanie zagrożeń typu ransomware, który wykryje aplikacje uruchamiane z folderów tymczasowych, pliki Office (Word, Excel, PowerPoint), które aktywują dodatkowe skrypty lub pliki wykonywalne.
Przy każdym uruchomionym alarmie ESET Enterprise Inspector wyświetla proponowane działania naprawcze. Gdy rozwiązanie rozpozna zagrożenie, uruchomia funkcję szybkiej reakcji. Poszczególne pliki można wówczas zablokować za pomocą hasha oraz przerwać i poddać kwarantannie poszczególne procesy. Możliwe jest również odizolowanie urządzenia od sieci firmowej lub jego zdalne wyłączenie.
Cyberbezpieczeństwo z udziałem SI jako udana inwestycja.
Zgodnie z raportem, dwie trzecie ankietowanych (64%) uważa że SI pomogła zmniejszyć koszty wykrywania naruszeń.
Koszt cyberbezpieczeństwa w firmach zmniejszył się o 1%-15% (średnio 12%).
Jednakże, niektóre organizacje osiągnęły nawet większą redukcję kosztów (więcej niż 15%).
W jaki sposób należy zadbać o bezpieczeństwo IT w Twojej organizacji?
Skontaktuj się nami ! W pierwszej kolejności wykonamy audyt, który pozwoli nam na ocenę stanu zabezpieczeń systemów informatycznych w firmie. Następnie zaproponujemy najskuteczniejsze rozwiązanie.
Jesteśmy doświadczoną firmą w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa danych osobowych (RODO).
Źródła:
AI w cyberbezpieczeństwie 2022 | Najlepsze narzędzia do ochrony przed AI (powerdmarc.com)
5880f833c28477128665e6d25517ab49.pdf (amazonaws.com)
W ankiecie wzięło udział 850 menedżerów wyższego szczebla, od poziomu dyrektora wzwyż, z siedmiu sektorów: Produkty konsumenckie, handel detaliczny, bankowość, ubezpieczenia, motoryzacja, media i telekomunikacja. Jedna piąta kadry kierowniczej to dyrektorzy ds. informatyki, a jeden na dziesięciu to dyrektorzy ds. bezpieczeństwa informacji w swoich organizacjach. Kadra kierownicza należy do firm z siedzibą we: Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Holandii, Indiach, Włoszech, Hiszpanii i Szwecji.