Dlaczego bezpieczeństwo urządzeń IoT jest kluczowe dla biznesu?

Co to jest internet rzeczy (IoT)?


Internet rzeczy to system urządzeń IoT połączonych w sieć, które mogą komunikować się ze sobą, zbierać oraz wymieniać dane. IoT są to między innymi: kamery monitorujące, czujniki ruchu, urządzenia AGD, czujniki monitorujące parametry produkcji, maszyny przemysłowe zdalnie sterowane, urządzenia noszone.

Jednym z głównych wyzwań jest bezpieczeństwo. Urządzenia IoT są często podatne na ataki cyberprzestępców, ponieważ nie są dostatecznie zabezpieczone.

Wdrożenie dobrych praktyk w zabezpieczeniach jest kluczowe, aby zwiększyć bezpieczeństwo technologii IoT.

Jednym z głównych problemów jest luka w zabezpieczeniach zarówno w oprogramowaniu, jak i w infrastrukturze, która może być wykorzystana przez hakerów i cyberprzestępców do nieautoryzowanego dostępu do systemu.

Innym zagrożeniem jest brak szyfrowania danych, przesyłanych przez urządzenia IoT, co sprawia, że są one podatne na ataki.

Ponadto, oprogramowanie stosowane w urządzeniach IoT często nie jest odpowiednio aktualizowane, co tworzy kolejną podatność na ataki.

Infrastruktura sieciowa routerów w przedsiębiorstwach i w przemyśle również stanowi potencjalne zagrożenie, ponieważ wiele urządzeń IoT jest podłączonych do tych sieci, co tworzy kolejne potencjalne punkty ataku dla cyberprzestępców.

Ochrona przed tymi zagrożeniami wymaga wdrożenia skutecznych zabezpieczeń i protokołów, a także zarządzania siecią i urządzeniami w sposób świadomy i bezpieczny.

Znając te zagrożenia, ważne jest, aby wybrać odpowiednie rozwiązania do zabezpieczenia sieci IoT.

Istnieje wiele strategii, które można podjąć, zależnie od konkretnych wymagań i zasobów. Oto kilka podstawowych działań:


1. Aktualizacje oprogramowania: Regularnie aktualizuj oprogramowanie. Wiele ataków ma miejsce na nieaktualnych wersjach oprogramowania, które nie zawierają najnowszych poprawek bezpieczeństwa.


2. Szyfrowanie: Wszystkie dane, które są przesyłane między urządzeniami IoT, powinny być szyfrowane.


3. Używaj silnych haseł: Domyślne hasła są łatwe do zgadnięcia dla hakerów. Zawsze zmieniaj domyślne hasła na silne, unikalne hasła.


4. Segregacja sieci: Jeśli to możliwe, urządzenia IoT powinny być podłączone do oddzielnej sieci.


5. Zainwestuj w narzędzia bezpieczeństwa IoT: Istnieją narzędzia i usługi, które mogą monitorować sieć IoT i ostrzegać przed potencjalnymi zagrożeniami. Mogą one również pomóc przy zarządzaniu aktualizacjami i zabezpieczeniami.

UTM – kompleksowe zabezpieczenie sieci: Przegląd funkcji i korzyści


IoT prawie zawsze mają luki bezpieczeństwa, które mogą być wykorzystane do przeprowadzenia cyberataków. Węzłowym elementem w utrzymaniu bezpieczeństwa IoT są kompleksowe zabezpieczenia sieci – UTM, które umożliwiają ochronę i monitorowanie urządzeń.

Zabezpieczenia UTM umożliwiają wdrażanie nowych urządzeń IoT na rynek biznesowy, produkcyjny i przemysłowy w sposób bezpieczny i efektywny.

UTM (Unified Threat Management) to zintegrowany system zabezpieczeń, który skupia w jednym miejscu różne technologie bezpieczeństwa, takie jak firewall, antywirus, detekcja i zapobieganie intruzji oraz ochrona przed spamem i phishingiem.

W przypadku urządzeń IoT, systemy UTM mogą pomóc w monitorowaniu ruchu sieciowego, identyfikowaniu podejrzanych działania i zabezpieczaniu urządzeń przed zagrożeniami.

Jeżeli Twoja firma używa urządzeń IoT, kluczowe jest utrzymanie całkowitej ochrony sieci.

W tym kontekście, powinieneś rozważyć skorzystanie z rozwiązań dostarczanych przez Stormshield, lidera w branży bezpieczeństwa sieci.

Ich zaawansowane urządzenia UTM (Unified Threat Management), które łączą funkcje firewalla, filtrowania treści, antywirusa oraz systemu wykrywania i blokowania ataków (IDS/IPS), nie tylko gwarantują efektywną ochronę przed różnymi zagrożeniami, ale także umożliwiają zarządzanie ruchem sieciowym i monitoring działalności urządzeń IoT.

Dzięki Stormshield, masz pewność, że Twoje urządzenia IoT są zabezpieczone na wszystkich szczeblach, od ataków zewnętrznych do wewnętrznych incydentów, co daje Ci pewność i gwarantuje nienaruszone funkcjonowanie Twojej firmy.

Bezpieczeństwo IoT: Jak wykorzystać XDR do ochrony sieci


Zarządzanie podatnościami i zarządzanie incydentami są kluczowymi elementami bezpieczeństwa sieci w przypadku podłączonych urządzeń IoT.

Doskonałym narzędziem wspierającym te procesy jest wykorzystanie XDR (Extended Detection and Response) – rozwiązanie dostarczane przez firmę ESET.

Pozwala ono na holistyczne podejście do ochrony sieci, łącząc ochronę serwerów, ochronę urządzeń oraz różne urządzenia IoT.

Urządzenia IoT są szczególnie narażone na ataki związane z złośliwym oprogramowaniem, które może być przenoszone przez niezabezpieczone urządzenia mobilne pracowników.

Dostawca oprogramowania, jakim jest ESET, oferuje więc rozwiązania, których zadaniem jest chronić urządzenia, ale również zabezpieczyć dostęp do niezbędnych danych i kluczy sieciowych.

Dzięki inteligentnej analizie zagrożeń, ESET chroni urządzenia mobilne, jak i stacjonarne, identyfikując i blokując potencjalnie szkodliwe działania jeszcze zanim do nich dojdzie.


Zarządzanie podatnościami jest kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa Twojego systemu. ESET skanuje całą infrastrukturę w poszukiwaniu jakichkolwiek potencjalnych luk, które mogłyby zostać wykorzystane przez hakerów i automatycznie je łata.

Dodatkowym atutem jest szyfrowanie dysków oferowane przez ESET – ta dodatkowa warstwa ochrony zapewnia, że nawet jeśli hakerzy zdołają wedrzeć się do Twojego systemu, nie będą w stanie odczytać i wykorzystać Twoich danych.

Internet Rzeczy (IoT) to nie tylko nowa era w technologii, ale również potencjalne źródło zagrożeń dla bezpieczeństwa danych i infrastruktury firmowej.

Rozwiązania IoT niosą ze sobą wiele luk bezpieczeństwa, które mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców do przeprowadzenia ataków. Dlatego kluczowe jest wdrożenie skutecznych zabezpieczeń, które zapewnią pełne bezpieczeństwo sieci.

W tym kontekście, rozwiązania takie jak Unified Threat Management (UTM) oferowane przez Stormshield, zapewniają kompleksową ochronę sieci, łącząc w sobie różne funkcje bezpieczeństwa.

Natomiast, dzięki inteligentnej analizie zagrożeń i szyfrowaniu danych, produkty ESET zapewniają nie tylko reaktywną, ale i proaktywną ochronę przed zagrożeniami.

Wybór odpowiednich rozwiązań bezpieczeństwa jest kluczowy dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa Twojej sieci IoT.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach i zabezpieczeniach urządzeń przed potencjalnymi zagrożeniami.

Dimers Sp. z o.o.

Outsourcing IT, obsługa informatyczna Poznań, bezpieczeństwo IT